Cleveland International Film Festival } March 27 – April 7, 2019 } Tower City Cinemas

Archive

CIFF year  
Archive Winners

The Best Animated Short Film Award winner and the Best Live Action Short Film Award winner will qualify for consideration in the Short Films category of the annual Academy Awards®.

Roxanne T. Mueller Audience Choice Award

The Drummer and the Keeper

The Drummer and the Keeper

IRELAND
Directed by Nick Kelly

George Gund III Memorial Central and Eastern European Film Competition

Men Don't Cry

Men Don't Cry

BOSNIA, HERZEGOVINA, SLOVENIA, CROATIA, GERMANY
Directed by Alen Drljević

Nesnadny + Schwartz Portrait Documentary Competition

Love Means Zero

Love Means Zero

USA
Directed by Jason Kohn

New Direction Competition

Quality Time

Quality Time

NETHERLANDS, NORWAY
Directed by Daan Bakker

Greg Gund Memorial Standing Up Competition

6 Weeks to Mother's Day

6 Weeks to Mother's Day

USA, THAILAND
Directed by Marvin Blunte

Ad Hoc Docs Competition

Breaking the Bee

Breaking the Bee

USA
Directed by Sam Rega

Global Health Competition

Burden of Genius

Burden of Genius

USA
Directed by Tjardus Greidanus

American Independents Competition

Life Hack

Life Hack

USA
Directed by Sloan Copeland

Local Heroes Competition

Manry at Sea ~ In the Wake of a Dream

Manry at Sea ~ In the Wake of a Dream

USA
Directed by Steve Wystrach

International Narrative Competition

Edie

Edie

UNITED KINGDOM
Directed by Simon Hunter

Music Movies Competition

If I Leave Here Tomorrow: A Film About Lynyrd Skynyrd

If I Leave Here Tomorrow: A Film About Lynyrd Skynyrd

USA
Directed by Stephen Kijak

ReelWomenDirect Award for Excellence in Directing by a Woman

Pick of the Litter

Dana Nachman, Don Hardy for Pick of the Litter

USA

Audience Choice Award for Best Short

Bagheera

Bagheera

INDIA
Directed by Christopher R. Watson

Programmers' Choice Award - In Celebration of the life of Toni Oliverio

Fauve

Fauve

CANADA
Directed by Jeremy Comte

Runner Up

All Exchanges Final

All Exchanges Final

USA
Directed by Annabel Oakes

Best Animated Short

The Driver is Red

The Driver is Red

USA
Directed by Randall Christopher

Honorable Mentions

Eddie

Eddie

USA
Directed by Ian Kelly

Undiscovered

Undiscovered

USA
Directed by Sara Litzenberger

Best Comedy Short

Stag

Stag

USA
Directed by Jonnie Stapleton

Best Documentary Short

Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

USA
Directed by Rayka Zehtabchi

Honorable Mention

The Happiness Machine

The Happiness Machine

USA
Directed by Rebecca Blumhagen

Best Family Short

Revolting Rhymes

Revolting Rhymes

UNITED KINGDOM
Directed by Jakob Schuh, Jan Lachauer

Honorable Mentions

Beauty and the Beast: According to Kids

Beauty and the Beast: According to Kids

USA
Directed by Jenna Bryson

Coin Operated

Coin Operated

USA
Directed by Nicholas Arioli

Best International Short

A Whole World for a Little World

A Whole World for a Little World

FRANCE
Directed by FABRICE BRACQ

Best LGBT Short
In Celebration of the Life of Nikki Babbit

Mrs. McCutcheon

Mrs. McCutcheon

AUSTRALIA
Directed by John Sheedy

Best Live Action Short

Sacred Hair

Sacred Hair

CANADA
Directed by Mario Morin

Honorable Mentions

Bagheera

Bagheera

INDIA
Directed by Christopher R. Watson

Just Go!

Just Go!

LATVIA
Directed by Pavels Gumennikovs

Best Ohio Short

The Enlightenment Project

The Enlightenment Project

USA
Directed by D'Angelo McCornell, Martel McCornell (Next Level Brothers)

Best Student Short

Watu Wote All of Us

Watu Wote All of Us

GERMANY / KENYA
Directed by Katja Benrath

Best Women's Short

Spice Sisters

Spice Sisters

AUSTRALIA
Directed by Sheila Jayadev

The Clover and Maggie Award
In Celebration of Life

Mr. Connolly Has ALS

Mr. Connolly Has ALS

USA
Directed by Dan Habib

The Spalding and Jackson Award
In Celebration of Joy

Zion

Zion

USA
Directed by Floyd Russ

Special Jury Mention

Mrs. McCutcheon

Mrs. McCutcheon

AUSTRALIA
Directed by John Sheedy

FilmSlam Student Choice Award for Best Feature

Science Fair

Science Fair

USA
Directed by Cristina Maria Costantini, Darren Foster

FilmSlam Student Choice Award for Best Short

Joint Custody

Joint Custody

SPAIN
Directed by Carlus Fábrega

Best Music Video

Terraform - Novo Amor & Ed Tullett

Terraform - Novo Amor & Ed Tullett

UNITED KINGDOM, INDONESIA, NETHERLANDS, SINGAPORE
Directed by Sil van der Woerd, Jorik Dozy

Best After Hours Short

Pie

Pie

USA
Directed by Adria Tennor

Perspectives Award for Immersive Storytelling

I Am A Man: VR Experience

I Am A Man: VR Experience

USA
Directed by Derek A. Ham

CIFF Facebook Posts

Spent the morning hanging out with our friends at Playhouse Square!

about 4 hours ago   .   Link

CIFF Tweets

Spent the morning hanging out with our friends at @playhousesquare! https://t.co/wozob4qxzK

about 4 hours ago   .   Reply   .   Retweet   .   Favorite

CIFF on Instagram

Follow us @clefilmfest

Spent the morning hanging out with our friends at @playhousesquare!

Posted by clefilmfest at 7:00 PM

Become a Member

We have seven different levels of membership to choose from, so find the one that best fits your film appetite!

Join Today

Questions? >

Questions?

Check out our FAQs for answers to common questions about entering the film festival.

Become A CIFF Member >

Become A CIFF Member

We have seven different levels of membership to choose from, so find the one that best fits your film appetite!

Sign up for our email newsletter

go
  • facebook
  • twitter
  • instagram
  • youtube
  • flickr
  • alexa
  • foursquare